Dáváte přednost příběhům na papíře nebo na filmovém plátně?

Co kdyby šlo obojí propojit, a ještě se přidalo učení cizího jazyka?

V Londýně jsem chodila na pravidelná setkání filmového klubu pořádaného v knihovně. Pokaždé jsme dostali za domácí úkol přečíst nějakou slavnou knížku z určitého žánru, poté následovalo promítání filmové verze a na závěr diskuse. Velmi mě to obohatilo, procvičila jsem si čtení i poslech, a ještě se dozvěděla zajímavosti o autorovi, hercích a historii.

Většina studentů začátečníků dlouho váhá, než otevřou svůj první anglicky psaný titul. Kromě nízkého sebevědomí bývá důvodem i to, že pořízení knihy v originále je u nás často nákladné a knihovny nemívají zajímavý výběr současné beletrie. Věřím, že strach ze čtení je naprosto zbytečný. Pokud znáte příběh česky v psané i zfilmované podobě, neodradí vás poté ani náročnost slovní zásoby a gramatiky titulu v originále. Pro začátečníky jsou samozřejmě vhodnější zjednodušené verze knih v různých úrovních (např. Penguin Readers). Ty se dají většinou sehnat v každé knihovně. To, co zde nabízíme my, je spíš výzva pro mírně pokročilé a pokročilejší studenty, kteří nemají možnost dostat se k anglicky psané literatuře.

Jako inspiraci nabízím dva skvostné tituly, které máme k dispozici v naší knihovně anglicky psaných titulů, které se dočkaly i filmového zpracování:

Madisonské mosty (The Bridges of Madison County) a Pokoj (The Room).

K oběma titulům zde najdete odkazy a zajímavé informace v angličtině.

 

https://www.tes.com/lessons/fBa-ZjgowQoZmg/room-by-emma-donoghue

 

https://www.youtube.com/watch?v=pul3Cp6aTEQ&index=378&list=FLRqCxZ_jof3jctFxWj5R7lw

 

 

No comment

Napsat komentář